Merhabalar, Bu yazımda Microsoft Azure’da oluşturduğunuz web sitelerini nasıl kendi alan adınızla kullanabileceğinizi anlatacağım.

Normalde Microsoft Azure üzerinde kendinize bir web sitesi açtığınızda Microsoft size .cloudapp.net subdomainli bir adres verir. Bunun yerine Azure web sitenizi kendi satın aldığınız herhangi bir alan adıyla kullanmak isteyebilirsiniz.

Gelelim nasıl yapacağınıza. Aşamaları kendi sitemden örnek vererek anlatacağım. Anlamadığınız yerler olursa yorumlar bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz.

Microsoft Azure’da oluşturduğunuz web sitesinin isminin üzerine tıklayın. Scale bölümünde Web Hosting Plan Mode‘u var.

Burada karşımıza dört adet plan çıkacak. Kendi domainimizi kullanabilmemiz için Free dışındaki planlardan birini seçmemiz gerekli. Ben standard seçip save tuşuna tıklayıp devam ediyorum.

1

 

 

 

Çıkan uyarıya Yes cevabını verip devam edelim.

2

 

 

Herşey tamamsa geri dönüp aşağıdaki Manage Domains butonuna tıklıyoruz.

3

 

 

The IP address to use when you configure A Records  kısmında bulunan IP Adresini bir yere not edin.

4

 

 

Alan adınızı aldığınız şirketin müşteri panelinde DNS Zone bölümünü bulun ve aktive edin. Aşağıdaki şekilde DNS Zone’unuzu oluşturun:

A Kaydı            (Not aldığınız IP Adresi)
CNAME            awverify              awverify.sitenizinadı.azurewebsites.net
CNAME            www                      sitenizinadı.azurewebsites.net
CNAME            awverify.www            awverify.sitenizinadı.azurewebsites.net

yani aşağıdaki şekilde olacak örneğin (bu kendi sitem için yarattığım dosya. Siz alicansite.net kısmına kendi sitenizi yazın):

5

 

 

DNS Zone oluşturduktan sonra 24-48 saat içerisinde eklediğiniz değerler aktif hale gelecektir. Bunu da kontrol etmek için Microsoft Azure Portal‘daki Manage Domains bölümünde Domain Names altına sitenizin adresini yazın.

Aşağıdaki gibi bir hata iletisi alırsanız biraz daha beklemeniz gerekecek.

hata

 

Yeşil tik işareti göründüğünde domain’iniz Microsoft Azure web siteniz ile kullanıma hazırdır.

6

 

Çarpı işaretinin yanındaki tik işaretine tıklayarak kaydedin. Alttaki tik butonuna tıklayıp Custom Domains penceresini kapatın.

Faydası dokunması ümidiyle iyi ve sağlıklı günler. Soru(n)larınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.